Türkiye İsraf Raporu

Onuncu Kalkınma Planında (2014-2018) 25 adet öncelikli dönüşüm programına yer verilmiş ve bu programlar için de koordinatör ve sorumlu kurum/kuruluşlar belirlenmiştir. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın (TKPGGM) sorumlu kurum, Kalkınma Bakanlığı’nın ise (Gelir Dağılımı ve Sosyal İçerme Dairesi Başkanlığı) koordinatör kurum olarak belirlendiği ‘İsrafın Azaltılması ve Mükerrer Tüketimin Önlenmesi’ başlıklı 2. bileşenin de dâhil olduğu “Yurtiçi Tasarrufların Artırılması ve İsrafın Önlenmesi” programının hedefi, temel olarak mevcut durumda % 15’in altında kalan yurtiçi tasarruf oranının 2018 yılına kadar % 19 seviyesine çıkarılmasıdır. 

Bu kapsamda, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı himayesinde oluşturulan araştırma heyeti tarafından, israf kavramının ilgili literatüre dayanılarak kabul edilebilir bir tanımının oluşturulması ve bu tanıma dayanılarak Türkiye genelinde israfın boyutlarının incelenmesi, israfın yoğun olarak gerçekleştiği tüketim alanlarının ortaya konulması ve böylelikle israfı önlemeye yönelik olarak yapılacak iletişim çalışmalarına kaynaklık edecek bulgulara ulaşılması amacıyla IBBS Düzey-2 kapsamında, 26 ilin kent merkezlerinde 1.650 görüşme gerçekleştirilmiştir.

Türkiye İsraf Raporu çalışmasına erişmek için aşağıdaki linke tıklayın.
http://www.consumeracademy.gov.tr/data/5aa22bf4ddee7f89ac728e1d/Türkiye İsraf Raporu.pdf

Oylayın:
Paylaş:
Etiketler:

Beğenenler

0 kişi bu yazıyı beğendi
Copyright © Tüketici Akademisi 2015
Bu yayın Türkiye Cumhuriyeti Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından Avrupa Birliği Erasmus+ Programı desteğiyle ‘Tüketici Akademisi’ Projesi çerçevesinde hazırlanmıştır. Bu yayının içeriği tamamen Türkiye Cumhuriyeti Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın sorumluluğunda olup hiçbir şekilde Türkiye Ulusal Ajansı ve Komisyon’un görüşlerini yansıtmamaktadır. Bu web sitesinde yer alan bilgiler, gösterilen yoğun çabalara rağmen; kesin ya da güncel olmayabilir veya herhangi bir durumdaki koşullara uyarlanamıyor olabilir. Bu web sitesinde olabilecek herhangi bir yanlışlık veya eksiklikten ya da izinsiz içerik kullanımından doğan ve web sitesinde yer alan bilgiler ışığında vereceğiniz kararlar ile ilgili tüm sorumluluk, tamamıyla tarafınıza ait olacaktır.