Tüketicinin Korunması alanında uluslararası şikayetlerin incelenmesi ve ilgili kuruluşlara iletilmesi alanında görev yapmakta olan ICPEN (Uluslararası Tüketicinin Korunması ve Uygulama Ağı) ve Birleşik Devletler Federal Ticaret Komisyonu'nun koordinasyonu ile faaliyetlerini sürdürmekte olan bir web sitesi olan Econsumer.gov web sitesine ilişkin bilgiler aşağıda yer almaktadır.

ECONSUMER.GOV
Econsumer.gov üzerinden uluslararası dolandırıcılık vakaları için bildirimde bulunabilir, dolandırıcılıkla mücadele konusunda atabileceğiniz diğer adımlara ilişkin bilgi edinebilirsiniz. Şikâyetleriniz dünya genelinde tüketicinin korunması kuruluşlarının eğilimleri tespit etmesine ve uluslararası dolandırıcılığın önlenmesinde beraberce çalışmalarına yardımcı olmaktadır.
Bugün, 34 ülkedeki tüketicinin korunması kuruluşları econsumer.gov'da yer almaktadır. İnternet dolandırıcılıklarının zorluklarına karşılık vermek ve tüketicinin güven düzeyini artırmak için econsumer.gov Nisan 2001'de sınır ötesi e-ticaret şikayetlerini almaya ve paylaşmaya başlamıştır.
Bu projenin iki bileşeni bulunmaktadır:

  • Tüketicilerin sınır ötesi dolandırıcılık şikâyetinde bulunmalarına olanak sağlayan kamusal bir web sitesi: Site şu anda İngilizce, Fransızca, Almanca, Korece, Japonca, İspanyolca ve Türkçe olarak hizmet vermektedir.
  • Dünya genelindeki yasa uygulayıcılarının tüketici şikayetleri bilgilerine ve diğer araştırma verilerine ulaşıp bunları paylaşabilmelerine imkan tanıyan güvenli bir econsumer.gov web sitesi. Bu güvenli web sitesi, Birleşik Devletler Federal Ticaret Komisyonu tarafından Tüketici İzleme Ağı platformu üzerinden hizmet sunmaktadır.

İletişim
Web sitesine ilişkin soru ve geri bildirimleriniz ya da bir tüketici şikâyetini güncellemek için iletişime geçin (lütfen referans numaranızı belirtin). Sorularınız ve geri dönüşleriniz için teşekkür ediyoruz. E-postanın boyutları göz önünde bulundurularak bireysel bir cevap garantisi verilememektedir. Lütfen bu adrese gönderilen tüketici şikâyetleri üzerinde işlem uygulanmadığını (önceki şikâyetlerin güncellenmesi hariç) dikkate alın. Bir tüketici şikâyeti başvurusunda bulunmak için lütfen aşağıdaki adreste bulunan formu kullanın:http://www.econsumer.gov/tr/FileAComplaint. Lütfen ayrıca bu mail kutusuna iletilen hiçbir istenmeyen e-posta (spam) üzerinde bir işlem gerçekleştirilmediğini de dikkate alın; bu bilgilerle bölgenizde bulunan bir kuruluşla temasa geçebiliyor olabilirsiniz.

Econsumer.gov’a giriş yapmak için tıklayınız

 
ICPEN – Uluslararası Tüketicinin  Korunması ve Uygulama Ağı
 
53 farklı ülkeden tüketicinin korunması alanında çalışan 57 kurumsal üyeye sahip olan ve Türkiye’nin 2010’da tam üyesi olduğu ICPEN tüketici çıkarlarını etkileyen sınır ötesi ticari faaliyetler hakkında bilgi paylaşımı ve kanun uygulayıcı kurumlar arasında uluslararası işbirliğini sağlamayı hedeflemektedir. Tüketici kanunlarının sınır ötesi ihlali karşısında harekete geçmek, etkili sınır ötesi çözümler üretmek ve tüketicinin korunması mevzuatı ve uygulamalarında yer alan “en iyi uygulamaları” paylaşmak ise ICPEN’in uzun dönemli hedefleri arasındadır.
 
 
ICPEN’in sekretaryası Amerika Birleşik Devletleri tarafından; Başkanlığı ise dönüşümlü olarak üye ülkeler tarafından yapılmakta olup mevcut Dönem Başkanlığı ise İngiltere tarafından yürütülmektedir.
 
Buraya tıklayarak açılan sayfada yer alan linkler üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz

 

Copyright © Tüketici Akademisi 2015
Bu yayın Türkiye Cumhuriyeti Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından Avrupa Birliği Erasmus+ Programı desteğiyle ‘Tüketici Akademisi’ Projesi çerçevesinde hazırlanmıştır. Bu yayının içeriği tamamen Türkiye Cumhuriyeti Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın sorumluluğunda olup hiçbir şekilde Türkiye Ulusal Ajansı ve Komisyon’un görüşlerini yansıtmamaktadır. Bu web sitesinde yer alan bilgiler, gösterilen yoğun çabalara rağmen; kesin ya da güncel olmayabilir veya herhangi bir durumdaki koşullara uyarlanamıyor olabilir. Bu web sitesinde olabilecek herhangi bir yanlışlık veya eksiklikten ya da izinsiz içerik kullanımından doğan ve web sitesinde yer alan bilgiler ışığında vereceğiniz kararlar ile ilgili tüm sorumluluk, tamamıyla tarafınıza ait olacaktır.